Etiket arşivi: kiracı hakkı hukuku

kiracı hakları nelerdir

Kiracı Hakları Nelerdir

Kiracılık konusunda Kat Mülkiyeti Kanunu pek çok hususta kiracı hakları lehine nitelikler taşımaktadır. Kiracıların kira süresince bilmelerinde fayda olan hakları mevcut olmakta, ayrıca haklarını yasal çerçevede nasıl kullanacakları konusunda yakın takipte olmaları gerekmektedir.

Öncelikle kiracı ve konut sahibi yani kiraya veren arasında gerçekleşen sözleşmeye uyulması gerekmektedir. Uyulmaması durumunda konut sahibi ve kiracı arasında doğan itilaflar mahkemelere kadar taşınabilinmektedir. Bu noktada hangi şartlarda mahkemeye kadar gidileceği ve nasıl bir yol çizileceği önemli noktalar içermektedir.

Kiracının Görevleri

Kiracı hakları açısından bakmak gerekirse, kontrat süresi dolmadan konut sahibi kiracıyı çıkaramamaktadır. Kontrat bitimine bir ay kalan süre içerisinde konut sahibi kiracıya noter kanlı ile ihtarname çekmediği sürece, sözleşme kendiliğinden yenilenmiş sayılmaktadır. Bu sözleşme süresiz bir niteliğe kavuşmuş olur.

Kiracının sözleşme tarihi dolmadan konuttan yeteri kadar yaralanamadığı ve konutun sorunları olması durumunda haklı gerekçeler içinde konuttan ayrılması söz konusudur. Konutun demirbaş niteliği taşıyan bölümleri ile ilgili tadilat veya tadilat bedellerini konut sahibi karşılamaktadır. Özel zevke mahsus çalışmalar ise kiracıya ait olmaktadır.

Kiracılar bina yönetiminde söz sahibi olabilmek için konut sahibinin vekâletine ihtiyaç duyarlar. Kiracı konuttan ayrılması durumunda konutu aldığı gibi bırakırsa depozitosunu almaya hak sahibidir.

Sözleşme başlangıç tarihi ve kiraya geçiş sürecinden sonra ilerde doğabilecek sıkıntılara ön tedbir olarak yukarıda kiracıların bilgilendirilmesi açısından kiracı haklarından bazıları verilmiştir.

-10