Arsa Payı Anlaşmazlıkları

14 Ağustos 2013
160 kez görüntülendi

Arsa Payı Anlaşmazlıkları

1950’li yıllardan itibaren yoğun göç alan kentlerde yaşanan sıkıntıları çözümlere kavuşturmak amacıyla düzenlemeye gidilen kentsel dönüşümler, pek çok zaman verimli sonuçlar meydana getirmiş olsalar da ara sıra arsa sahipleri tarafından emlak anlaşmazlıklarına neden oldukları da görülmüştür. Bu neden dolayı özel yapı alanlarında ilerlemenin engellenmesi gibi bir sorun önümüze çıkmaktadır. Bu sorun kentsel dönüşümlerinde kısmen olsa sekteye uğraması ve gecikmesi anlamına gelmektedir.

Yeniden yapılanmanın gündeme düşmesi ile anlaşmazlık boyutuna gelen vakalarda oy birliği sağlanamadığı müddetçe, SPK, emlak anlaşmazlıkları hadisesinin önüne geçmek için lisanslı herhangi bir kuruluştan aldığı değerlendirme raporu sonucunda gerekli işlemlerine başlamaktadır.

arsa payı sorunu

arsa payı sorunu

Arsa Payı Anlaşmazlıklarının Sebepleri

Bu tür sıkıntıların yaşanmasında genelde kötü niyetli yapıcılar tarafından kendi menfaatleri çerçevesinde fayda sağlamanın altta yattığı, emlak anlaşmazlıkları sırasında dolayısıyla kendi paylarını artırma çabaları sergiledikleri ortaya çıkıyor. Bu anlaşmazlıklar içerisinde hak sahibi diğer paydaşlar yasal yükümlülükleri gereğince arsa payı düzeltme davası açabilmektedirler. İşin önceliğine bakılacak olursa, yıkım kararının akabinde arsa payı saklı kalmak kaydıyla yapı iznine müsaade ettiğine dair bir açıklama ve yapıda hak kaybı nedeniyle payında azalma olacaksa diğer pay sahiplerinden hakkını talep edeceğini beyan etme durumunda sıkıntı biraz olsun aşılmış olmaktadır. Emlak anlaşmazlıkları sorumluluğun bilinciyle çözülebilir ancak.

arsa payı

arsa payı

Diğer taraftan yıkım gerçekleştirilecek bina sahipleri de afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunla meydana gelecek pay dağıtımında aynı rizikoları yaşamaları ihtimalleri içerisindedirler.

Yapım sahibi ise, sözleşme imzalanması ardından pay sahiplerine yükümlülük gereği verdiği teslim tarihinde yapıyı teslim etmekle mükelleftir.

 

Arsa Payı Anlaşmazlıkları Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


sekiz − 4 =