Dar Gelirlilerin Ev Sahibi Olma Durumu 2015

1
349141
views

Alt-orta gelir grubu mevcut ev fiyatlarına ulaşmakta zorluk geçerken, orta üst ve lüks üretimde arz fazlası var.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2014’te dar gelirlinin ev sahibi olmasının önünü açacaklarını söyledi. Peki, 2015’te alt gelirliyi ev sahibi yapacak uygulama nasıl olur? KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik’e göre inşaatta dolaylı vergilerin azaltılması ve TOKİ’nin kentsel dönüşüm alanlarında arazi geliştirmesi ile bu mümkün.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre gayrimenkul sektörü hızla büyüyor ancak talebin yüzde 60’ı için gerekli olan konutüretilemiyor. Alt ve orta gelir grubu mevcut fiyatlara ulaşmakta zorluk geçerken, orta üst ve lüks üretimde arz fazlası yaşanıyor. Kısır döngü haline gelen devam eden bu süreçte ev sahibi olmayanların sayısı ve lüks konut sayısı hızla artıyor. Peki dar gelirli için ev hayal mi? 

Konut Geliştirici ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik’e göre Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları bu soruna çözüm müjdesini veriyor.

İnşaat sektörünün arsa maliyetlerindeki artış ve yüzde 13’ü geçen dolaylı vergi yükü nedeniyle uygun fiyatlı konut geliştiremediğini belirten Çelik, “Eskiden yüzde 35 arsa, yüzde 35 inşaat maliyeti, yüzde 10 vergi hesabı yapılırdı. Şimdi arsa maliyeti yüzde 50’ye çıktı ve kâr marjı yüzde 5’e düştü. Bu durumda sektörün alt gelir grubu için üretim şansı yok” dedi.
 
İŞ MODELİ DEĞİŞMELİ

Çelik, alt gelirliye ev için vergi düzenlemesi ve arsa yaratma formülünün işe yarayacağını söyledi. İnşaat sektörü üzerindeki vergi yükünün azaltılması ile ev fiyatlarının düşeceğini belirten Çelik, arsa krizinin de TOKİ desteği ile aşacaklarını belirtti.

TOKİ’nin iş modelini değiştirmesi gerektiğini belirten Çelik, “TOKİ 2002 yılında dar gelirliye ev üretmek için çalışmalara başladı. Arsa konusundaki avantajı sayesinde uygun fiyatla satış yaptı. TOKİ bu pazarı girince özel sektör çıkmak zorunda kaldı. Çünkü kimse TOKİ avantajlarıyla rekabet edemez. Ama şimdi pazarda ev almak isteyen çok ciddi dar gelirli var ve TOKİ buna tek başına yanıt veremez. Bu durumda TOKİ oyun kurucu olmalı ve özel sektörün önünü açmalı. Kentsel dönüşüm bu anlamda büyük fırsat. Buradan yaratılacak arsa dar gelirliye ev üretmek için kulanılmalı” dedi.

BU EVLERİ KİME SATACAĞIZ

Gayrimenkul sektörünün üretimde orta üstü gelir grubu ve lüks üretime odaklandığını belirten Çelik, önümüzdeki yıllarda bunun sorun yaratacağına dikkat çekti.

Özellkle kentsel dönüşüm sürecinde plansız bir üretim yapıldığını belirten Çelik, “14 miyonluk İstanbul’da 4 milyon ev olduğunu kabul edelim. Kentsel dönüşümle bu sayı 8 milyona çıkacak. 4 milyon evi eski sahibine verdiniz. Yeni 4 milyon evi kime satacağız?  Fikirtepe’de metrekaresi 7 bin liradan 50-60 bin ev yapılacak. Pazarda bu segmentte bu kadar talep yok” dedi.

1 YORUM

  1. Sadece emeklilere değil ihtiyacı olan herkes için bu tür uygulamalar yapılmalı. Sadece lüks konut projeleriyle olmaz bu iş. En basit projede bile aylık ödemeler 15000 lira. Askeri ücret 1000 lira bile değil. Bu nasıl bir çelişki!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here