Emlak Pazarlamada Komisyon Ücreti

17 Eylül 2013
142 kez görüntülendi

Emlak Pazarlamada Komisyon Ücreti

Emlak pazarlamasını gerçekleştiren emlakçılar bu işi yaparken bir takım ücretler karşılığında yaparlar. Emlakçıların en büyük geliri aldıkları bu ücretlerdir. Bu ücrete emlak komisyon ücreti adı verilir ve satma kiralama gibi durumlarda hem alıcı ve hem satıcı tarafından ödenir. Genellikle %3 olarak hesaplanan komisyon oranı gayrimenkulün satılan değeri üzerinden hesaplanır ve emlağın pazarlamasını gerçekleştiren emlakçıya ödenir.

Örneğin 125.000 TL değerinde ki bir daire satıldığı zaman her iki tarafın ödeyeceği emlak komisyon ücreti, şu şekilde hesaplanır; 125.000×0.3=7.500 TL. Alıcı ve satıcıdan 7.500 TL talep edilir böylelikle toplam komisyonu ücreti 15.000 TL olur. Gayrimenkul hukuk derneğinin yaptığı bir taslak metin Başbakan Erdoğan sunulmuş böylece komisyon ücretinin resmi bir hak olarak sayılması için gerekli çalışmalar başlamıştır.

Komisyon Ücreti Kurallar

Kanunda belirli bir madde halinde belirtilmemesine karşın emlak dernekleri ve kuruluşları bir takım emlak komisyon ücreti kuralları belirlemiştir. Bu kurallar ile vatandaşın mağdur olması engellenirken standart bir komisyonun belirlenmesi amaçlanmıştır.

İlk olarak emlak komisyon ücreti alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödeyeceği oran %3’tür. Kiralama durumunda ise yıllık toplam kira bedeli üzerinden %12 komisyon ücreti alınır. Emlak pazarlaması yapan kişi müşterilere yapıyı gösterdiği için hiçbir şekilde ücret ya da komisyon talep edemez. Kendisine vekâletname verilmeyen emlakçı kaparo talep edemez. Son olarak oda tarafından basılan sözleşmenin kullanılması gerekir.

Emlak Pazarlamada Komisyon Ücreti Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


1 + dokuz =