Emlak Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

15 Ağustos 2013
156 kez görüntülendi

Emlak Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

Bir gayrimenkul satın alınırken uygulanması gereken birçok prosedür bulunur. Bu prosedürler zamanında ve eksiksiz yapıldığında işler aksamadan devam eder. Lakin eksik yapılan her adım birçok sorunu da peşinden getirmektedir. Bir konut alırken atılması gereken en önemli adım şüphesiz ki emlak vergisi beyannamesidir.

Emlak Vergisi Nedir?

Bir ülkenin en önemli geçim kaynağı vergilerdir. Emlak Vergisi Kanunu’na göre emlak vergisi arsa, arazi ve binalar için ödenmesi zorunlu bir vergidir. Her türlü taşınmazda olduğu gibi arsa, arazi ve bina gibi taşınmaza sahip olan mükellefler emlak vergisi ödemek zorundadır.

Emlak Vergi Beyannamesi Ne zaman ve Nereye Verilir?

Emlak vergisi, tapusu verilmiş konutlar için geçerlidir. Eğer satın alınan konutun inşaatı hala devam ediyor ve kat irtifaklı arsa tapusu verilmedi ise ilgili belediyelere belge vermeye gerek yoktur. Ancak inşaat henüz devam ediyorken satın alınan konutun kat irtifaklı tapusu mevcut ise, alıcı tarafından alınan arsa tapusu için, tapunun alındığı yılsonuna kadar ilgili belediyelere emlak vergisi beyannamesi yapılması şarttır

Emlak vergisi beyannamesinde yapılırken belediyeler tarafından istenen belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

– Satın alınan konutun tapusunun fotokopisi,

– Beyan sahibinin vergi numarası,

– Beyan sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve TC kimlik numarası,

– Satın alınan konutun yapı kullanma izninin fotokopisi,

– Konutun açık adresi.

Emlak vergisi beyannamesi ilgili belediyelere zamanında verilmelidir. Her türlü vergide olduğu gibi emlak vergisinin de ödenmediği takdirde belirli cezaları bulunmaktadır.

Emlak Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilir? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


üç × = 3