Emlak Vergisi engelli indirimi

15 Ağustos 2013
55 kez görüntülendi

Emlak Vergisi engelli indirimi

Engelli  vatandaşlar  kendilerine   sunulan  çeşitli  haklardan   faydalanabiliyor .  Bu   haklar  sadece özlük haklarını kapsamıyor. Gayrimenkul alım satımında da  engelli  vatandaşlar Emlak Vergisiindirimlerinden ve bazı avantajlardan istifade edebiliyor. Sadece engelliler değil ev hanımları,öğrenciler, gaziler, işsizler, dul ve yetimler de  bu  indirimlerden  faydalanabiliyor .  Bu  kişilerin vergilerini 0 faizli olarak ödeyebiliyor.

emlak vergisi engelli indirimi

emlak vergisi  engelli  indirimi

0 faiz ne demek?

Pek çok kişinin aklı  bu  noktada karışabiliyor. 8. maddesinin 2. fıkrası kapsamında yapılan düzenlemelerde bahsedilen 0 faiz ile Emlak Vergisi ödemek aslında vergi ödememek anlamına geliyor. Bazı masraflarda indirimler uygulanması ile birlikte  bu  vergiden bir anlamda muaf tutulduklarını söyleyebiliriz.

En çok merak edilen hususlardan bir diğeri de herhangi bir konutun tamamıma sahip olmayan engellilerin bu  ve benzeri  haklardan  faydalanıp faydalanamayacağı oluyor.  Engelli  vatandaşların  bu   haklardan faydalanması için mutlaka konutun tamamına sahip olması gerekmiyor.

0 faiz ne demek

0 faiz ne demek

Konut üzerinde herhangi bir oranda hissesi bulunanlar da Emlak Vergisi ödememe hakkından faydalanabiliyor . Yani konut üzerinde hissesi bulunan  engelli  vatandaşlar  bu  vergiden muaf tutuluyor. 1319 sayılı kanun kapsamında düzenlenen  bu   haklardan   faydalanmak  isteyenlerin bazı evrakları hazırlaması ve ilgili birimlere zamanında teslim etmesi gerekiyor.  Engelli  olduğuna dair resmi merciler tarafından kabul edilen belge de  bu  dosyada bulunması gereken belgeler arasında yer alıyor. Gerekli olabilecek diğer belgeler için internette kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamanız durumunda 0 faiz yani muafiyet hakkından faydalanabilirsiniz.

 

Emlak Vergisi engelli indirimi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


dört × 4 =