Havalandırma Sistemleri

Ana Sayfa » İnşaat Haberleri » Havalandırma Sistemleri
Paylaş
Tarih : 20 Eylül 2013 - 12:31

Yapı malzemeleri arasında kullanım alanı bulan havalandırma sistemleri, özellikle hava sirkülasyonun sağlanmasının zor olduğu, havalandırma olanağının bulunmadığı yerlerde kullanılır. Bu gibi yerlere örnek ise büyük iş yerleri verilebilir.

Havalandırma sistemlerinde ana çalışma prensibi havanın sirkülasyonun sağlamak dışında temiz hava akımı ile sağlıklı ve hijyenik bir ortam yaratılması amacını taşımaktadır. Havalandırma sistemleri, koku gibi şikâyetlerin giderilmesinde de en sık başvurulan yardımcı sistemler olmaktadır.

Klimalar ve Özellikleri

Özellikle iş hanlarında, katlı büyük işyerlerinde pencerelerin açılmadığı çalışma alanlarında kullanımı ile fayda ve rahatlık sağlayacak bir özellik taşımaktadır. Aspiratör ve fanlar bu sistemin temelindeki basit çalışma elemanlarıdır.

Havalandırma sistemi, binaya döşenen borular ve kanallar aracılığı ile bina havalandırmasını sağlar. Sistemdeki çalışma üfleme şeklide oluşurken, emiş ve nemlendirme pompa motorları ile hava girişi desteklenir.

Havalandırma sistemleri binanın tamamına tesisat çalışması ile monte edilebilindiği gibi bağımsız bölümlerde de kullanım gösterebilmektedir. Bugün klimaların havalandırma özellikleri ile pek çok yerde bu eksiklik giderilmektedir.

Klima sistemleri, havayı temizlediği gibi tekrar üfleme pratiğini hayata geçirir. Klimaların kullanımı genelde split yani duvar montajlı olarak yaygın bir şekilde kullanım göstermektedir. Klimalarda nemlendirme ünitesi, torba filtre ünitesi, vantilatör, sızdırmazlık contaları gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Arabalarda çalışan klima sistemi de hem ısıtma hem de soğutma özellikli olmaktadır. Arabalardaki klima sistemi içerdeki havayı temizlediği gibi dışarıdan akım ile havayı içeriye çekebilme özelliğini de taşımaktadır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

cumhuriyetin ilk yıllarında emlak
Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Türkiye’de Yapı ve İnşaat Sektörü

Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Türkiye’de Yapı ve İnşaat Sektörü (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); İnşaat sektörü

Hayat-Sultanbeyli
Hayat Sultanbeyli’de Ev Sahibi Olmak

Hayat, Hayat Sultanbeyli’de konforlu yaşanıyor. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); İstanbul’da Anadolu Yakası’nın

Nef Ataköy
Nef Ataköy 22 Luxury Apartments Projesinde 170binden Başlayan Fiyatlarla Daireler

Nef Ataköy 22 Luxury Apartments Projesinde daireler  170bin dolar fiyatla sunuluyor. 420 bin TL yatırımla hayata geçirilen Nef Ataköy 22 Luxury Apartments

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


+ 3 = dokuz