Kadıköy Gazhanesi Kültür Merkezi Olarak Yeniden Hayat Buluyor!

0
243
views
Kadıköy Gazhanesi
Kadıköy Gazhanesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköy Gazhanesi yeniden hayat buluyor. Kadıköy Gazhanesi bir kültür merkezi olarak hizmete sunulacaktır. Restore edilerek içerisinde sinema salonları, konferans salonu, enerji müzesi ve enerji enstitüsüne sahip olacak olan Kadıköy Gazhanesi, Anadolu Yakasının cazibe merkezi olmaya aday.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek olan Kadıköy Gazhanesi, 39 bin 115 metrekare alan üzerinde yeniden hayat bulmak üzere düzenlenecektir.

Kültür merkezine dönüştürülecek olan Kadıköy Gazhanesi’nde 350 kişi kapasiteli konferans salonu, 100 kişi kapasiteli iki adet sinema salonu, sergi salonu, atölyeler, enerji müzesi ve enerji enstitüsü ile birlikte Kadıköy halkının kültürel zenginliğinde büyük rol oynayacaktır.

1800′lü yıllarda Anadolu yakası Hasanpaşa’da gaz talebini karşılamak için yapılan Gazhane, yıllar içinde çeşitli firmalar tarafından işletilmiştir. Daha sonralar Elektrik Tramvay Tünel İdaresi’ne yani İETT’ye bağlanan bu Gazhane bir dönem daha faaliyetlerini sürdürmüştür. Gazhanenin 13 Haziran 1993′de faaliyetine son verilmiştir.

Endüstriyel kültür mirasları arasında yer alan Kadıköy Gazhanesi, İstanbul Anadolu yakasında türünün son örneğidir. Kadıköy Gazhanesi 1994 yılında SİT alanı ilan edilerek, koruma altına alınmıştır.

Canan DURMAZER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here