Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır

Ana Sayfa » Kentsel Dönüşüm Haberleri » Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır
Paylaş
Tarih : 13 Ağustos 2013 - 11:46

Ülkemizde yapı ve emlak sektörü hızlı bir yükseliş içerisinde. Bu yükselişte özel sektörün katkısının olduğu gibi devletin yapmışı olduğu faaliyet ve teşviklerinde katkısı oldukça büyüktür. Gelişmekte olan bir ülke olarak yeni yapılar inşa edilmekte, yaşlı binalar, depremde zarar gören binalar ve deprem bölgesinde veya riskli bölgelerde olan binaları güçlendirmek için, yeniden yapmak için özel teşvikler verilmekte ve programlar hazırlanmakta.

Bu projelerden bir tanesi kentsel dönüşüm projesidir. Bu proje ile eski ve riskli binalar devlet güvencesi ile yıkılıp yeniden yapılmakta.

Kentsel Dönüşümden Nasıl Faydalanılır?

Kentsel dönüşümden faydalanmak için ilk önce belediyelere ve ya belediyelerce yetki verilmiş inşaat yapı firmalarına başvuru yapılmalı. Yapılan bu başvuru sonucunda değerlendirme yapılır ve eğer başvuru yapılan ev riskli bölgede veya yıkılma tehlikesi var ise kentsel dönüşüm projesine dahil edilir ve böylece yapının değeri kadar devletten kredi alınır. Alınan bu kredi 2 yıl ödemesiz olur ve konutun metrekaresine göre vade süresi belirlenir.

Daha sonra çeşitli prosedürler yerine getirilerek ev yıkımı gerçekleştirilir daha sonra yeni konut yapımına başlanır. Yeni konutun bitirildikten sonra arsa veya mal sahibine gayrimenkulün değeri kadar daire hakkıverilir. Bu yapılan sözleşme ile önceden belirtilir. Daire hakkı vatandaşları mağdur etmeyecek şekilde emlak uzmanları tarafında belirlenir. Bu süreç içerisinde mal sahibine kira yardımı da yapılmaktadır.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadıköy Gazhanesi
Kadıköy Gazhanesi Kültür Merkezi Olarak Yeniden Hayat Buluyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköy Gazhanesi yeniden hayat buluyor. Kadıköy Gazhanesi bir kültür merkezi olarak hizmete sunulacaktır.

Kentsel Dönüşüm
Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır

Kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilen binalar için kredi alma imkanınız vardır. Bakanlık tarafından verilen kredilerden yararlanabilmek

Kentsel Dönüşüm Kredisi
Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel dönüşüm ile sağlam olmayan sağlıksız binaların yerine depreme dayanıklı modern binalar hayata geçiriliyor. Kentsel dönüşüm kanunu

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


7 + = oniki