Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır

13 Ağustos 2013
54 kez görüntülendi

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır

Ülkemizde yapı ve emlak sektörü hızlı bir yükseliş içerisinde. Bu yükselişte özel sektörün katkısının olduğu gibi devletin yapmışı olduğu faaliyet ve teşviklerinde katkısı oldukça büyüktür. Gelişmekte olan bir ülke olarak yeni yapılar inşa edilmekte, yaşlı binalar, depremde zarar gören binalar ve deprem bölgesinde veya riskli bölgelerde olan binaları güçlendirmek için, yeniden yapmak için özel teşvikler verilmekte ve programlar hazırlanmakta.

Bu projelerden bir tanesi kentsel dönüşüm projesidir. Bu proje ile eski ve riskli binalar devlet güvencesi ile yıkılıp yeniden yapılmakta.

Kentsel Dönüşümden Nasıl Faydalanılır?

Kentsel dönüşümden faydalanmak için ilk önce belediyelere ve ya belediyelerce yetki verilmiş inşaat yapı firmalarına başvuru yapılmalı. Yapılan bu başvuru sonucunda değerlendirme yapılır ve eğer başvuru yapılan ev riskli bölgede veya yıkılma tehlikesi var ise kentsel dönüşüm projesine dahil edilir ve böylece yapının değeri kadar devletten kredi alınır. Alınan bu kredi 2 yıl ödemesiz olur ve konutun metrekaresine göre vade süresi belirlenir.

Daha sonra çeşitli prosedürler yerine getirilerek ev yıkımı gerçekleştirilir daha sonra yeni konut yapımına başlanır. Yeni konutun bitirildikten sonra arsa veya mal sahibine gayrimenkulün değeri kadar daire hakkıverilir. Bu yapılan sözleşme ile önceden belirtilir. Daire hakkı vatandaşları mağdur etmeyecek şekilde emlak uzmanları tarafında belirlenir. Bu süreç içerisinde mal sahibine kira yardımı da yapılmaktadır.

 

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


− bir = 8