Tapu Harcı Sorgulama 2013

16 Ağustos 2013
119 kez görüntülendi

Tapu Harcı Sorgulama 2013

Gayrümenkulünü satmak veya gayrümenkul satın almak isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli konulardan biri şüphesiz ki tapu harcıdır. Halk arasında tapu masrafı olarak nitelendirilen tapu harcı oranları her yıl değişmektedir. Tapu harcı emlak satan ve satın alan kişilerin ödemesinin zorunlu olduğu, tapu işlemlerinin toplu ücretidir.

Tapu Harcı Kapsamında Ne Kadar Ücret Ödenir?

2012 yılında alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödediği emlağın gerçek değerinin binde on altı buçuğuna denk gelen ücret, bu yıl alıcıya ve satıcıya emlağın gerçek değerinin binde yirmisi olarak ödetilmektedir.

Ne kadar tapu harcı ödeyeceğinizi kendiniz de hesaplayabileceğiniz gibi tapu harcı sorgulama adı altında internet üzerinden de tapu harcınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Devletin kendi resmi sitesine girerek emlağınızın gerçek değerini belirtip ödeyeceğiniz tapu harcını rahatlık ile öğrenebilirsiniz.

Tapu harcı sorgulamanın bir diğer yolu ise bağlı olduğunuz belediyeye gidip sormaktır. Tapu harcınızın ne kadar olduğunu öğrenmek için gittiğiniz belediyeler sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Tapu harcı ödenmesi zorunlu bir yaptırım olduğundan kişiler tapu harcı masrafından kurtulmak için değişik yollara başvurmaktadır. Bu yolların en sık tercih edileni ise emlağın değerinin, emlağın gerçek değerden düşük gösterilmesidir. Bu çoğu zaman sıkıntı yaşatmasa da Maliye Müdürlükleri’nin denetimleri sırasında fark edilmesi durumunda faizli tapu harcı yatırılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle daha fazla masrafa neden olmadan gerekli tutarın belediyelere yatırılması tavsiye edilmektedir.

Tapu Harcı Sorgulama 2013 Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


beş − 4 =