Tapu Harcı Sorgulama 2013

Ana Sayfa » Tapu İskan Ruhsat İşlemleri » Tapu Harcı Sorgulama 2013
Paylaş
Tarih : 16 Ağustos 2013 - 15:30

Gayrümenkulünü satmak veya gayrümenkul satın almak isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli konulardan biri şüphesiz ki tapu harcıdır. Halk arasında tapu masrafı olarak nitelendirilen tapu harcı oranları her yıl değişmektedir. Tapu harcı emlak satan ve satın alan kişilerin ödemesinin zorunlu olduğu, tapu işlemlerinin toplu ücretidir.

Tapu Harcı Kapsamında Ne Kadar Ücret Ödenir?

2012 yılında alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödediği emlağın gerçek değerinin binde on altı buçuğuna denk gelen ücret, bu yıl alıcıya ve satıcıya emlağın gerçek değerinin binde yirmisi olarak ödetilmektedir.

Ne kadar tapu harcı ödeyeceğinizi kendiniz de hesaplayabileceğiniz gibi tapu harcı sorgulama adı altında internet üzerinden de tapu harcınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Devletin kendi resmi sitesine girerek emlağınızın gerçek değerini belirtip ödeyeceğiniz tapu harcını rahatlık ile öğrenebilirsiniz.

Tapu harcı sorgulamanın bir diğer yolu ise bağlı olduğunuz belediyeye gidip sormaktır. Tapu harcınızın ne kadar olduğunu öğrenmek için gittiğiniz belediyeler sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Tapu harcı ödenmesi zorunlu bir yaptırım olduğundan kişiler tapu harcı masrafından kurtulmak için değişik yollara başvurmaktadır. Bu yolların en sık tercih edileni ise emlağın değerinin, emlağın gerçek değerden düşük gösterilmesidir. Bu çoğu zaman sıkıntı yaşatmasa da Maliye Müdürlükleri’nin denetimleri sırasında fark edilmesi durumunda faizli tapu harcı yatırılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle daha fazla masrafa neden olmadan gerekli tutarın belediyelere yatırılması tavsiye edilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Finans Merkezi
Finans Merkezinin Hemen Yanındaki 37 Paftanın İmar Durumu

Ataşehir’deki Finans Merkezinin hemen yanındaki Ümraniye Çakmak olarak bilinen 37 Pafta için şuyulandırma, planlama ve tapu sicil işlemleri tamamlandı.

Miras İntikali
MİRASIN İNTİKALİ (İştirak Halinde)

Tapuya kayıtlı olan taşınmaz malın, sahibi olan kişinin vefatı ile mahkeme tarafından alınan mülkiyet hakkının veraset belgesinde – veraset

Banka İpotek İşlemleri
Satış ve Banka İpotek İşlemleri İçin Gereken Belgeler

Satılması istenen gayrimenkule ait tapu senedi, Satıcı ve alıcıya dair fotoğraflı TC numaralı nüfus cüzdanı aslı (Sadece TC kimliği olmalıdır.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


beş − = 2