Tapu İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

15 Ağustos 2013
131 kez görüntülendi

Tapu İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Tapu taşınmaz yapıların kişiye olduğunu gösteren evraktır. Bu evrak taşınmaz sahibi tarafından güvenli bir şekilde saklanmalıdır. Ülkemizde taşınmaz varlıkların alım satımlarında taşınmazın kişiye ait olduğunu gösteren tek resmi belge tapu’dur. Tapu’ya Tapu sicil belgesi de denilmektedir. Tapu sicil belgesi, belediyeler ya da kaymakamlıklar içerisinde yer alan Tapu Sicil Memurlarında yapılır.

Tapu İşlemleri için gerekli evraklar vardır. Bu Evraklar Satış için, Taşınmaz sahibi ile alıcısının veya yetkili temsilcilerinin nüfus cüzdanı veya pasaportu ve temsili belge, Gerçek kişilerde fotoğraf, İcra Müdürlüğünün satış Müzakeresi, Bina vasıflı taşınmazdaki deprem sigortası belgesi, İlgili Belediyelerden Alınmış Emlak Vergisinin değerini belirtir Belgedir.

Tapu Üzerinde Neler Yazar

Mirasın intikali için oluşturulan tapu’da ise Taşınmaz Mal Sahibine ait Sulh Hukuk Mahkemesinden alınmış mirasçılık belgesi, İlgili Vergi Dairesinden alınmış veraset belgesi, Mirasçıların ya da yetkili temsilcilerinin nüfus cüzdanı ya da pasaportu, gerçek kişilerden fotoğraf ve Bina vasıflı taşınmazlarda zorunlu deprem sigorta, bu belgelerde Mirastan kalan taşınmazın tapu kaydına geçmesi için istenen evraklardır. Tapu evraklarının kayıt işlemlerinde birçok detay ve genişlik bulunmaktadır.

Bu durum kişinin eş, mirasçı ve evin sayısına göre değişmektedir. Tapu İşlemlerinde Tapu sicil belgesin üzerinde taşınmazın hangi kişiye ait olduğu gösteren bölüm, taşınmazın hangi il ve ilçede bulunduğu gösteren adres, ve taşınmasın hangi alan pafta’da bulunduğu gösteren ada ve parsel numaraları bulunmaktadır. Bunlar tapu Sicil Belgesi üzerinde yer alan yazılardır

Tapu İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


+ altı = 14