Temmuzda Konut Satışında Düşüş Rekoru Kırıldı

0
346325
views
Konut Satışı
Konut Satışı

Son yıllarda büyük bir hız ile artmakta olan konut satışlarında başlayan düşüş, tüm hızı ile devam ederken konut sektöründe son derece gerilim dolu bir atmosferin yaşanmasına neden oluyor. Özellikle de temmuz ayı sonunda belirlenen rakamlara göre konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 20 oranında düşüş yaşandı. Bu durum konut satışları kapsamında temmuza ayı ile birlikte düşüş açısından rekor kırdı.

Konut Sektöründe Yeni Formül Risk Taşıyor

Bu durum ipotekli yani Mortgage ile konut satış oranlarında yüzde 32 oranına kadar ulaştı. Özellikle de geçtiğimiz yılın temmuz ayındaki konut satışındaki faiz oranlarına göre bu yılın temmuz ayında çok daha düşük oranların belirlenmesine karşın konut satışlarında yaşanan bu hızlı düşüş sektörde yer alan temsilcilerin hem son derece şaşkın hem de son derece gergin bir atmosfere girmesine neden oluyor.

Konut sektöründe yaşanan son derece olumsuz durum ve yeni konut satmakta yaşanan zorluluklar dolayısı ile sektör temsilcilerinde daha çok konut yap, satmaya çalışarak, hacminden kazan formülü devreye girdi. Ancak devreye giren bu yeni formül, konut sektörü açısından ileriye dönük olarak yeni riskleri de beraberinde getiriyor.

Bu konu üzerine konut sektörüne ve konut sektöründeki satış düşüşlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, özellikle Türkiye çevresinde yaşanmakta olan olaylarında, Türkiye’deki konut sektöründe satış konusunda yaşanan düşüşlerde son derece etkili olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here