Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) Temmuz Ayı Değerlendirmesi

Türkiye Müteahhitler Birliğinin temmuz ayı değerlendirmesinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde beklentileri aşarak %4,3 büyümesi sevinç ve umut uyandırırken konut satışlarında bu oranın azalması endişe verici olarak nitelendirildi.

Geçen yılın aynı dönemine göre bu yılki konut satışlarında %7,8 lik bir gerileme var. Oysa inşaat sektöründe geçen yıla oranla %5,8’lik bir büyüme mevcut. Bu istikrarsızlığa Ortadoğu’da yaşanan gerilimlerin neden olabileceği belirtiliyor. Savaş çanlarının çalması Türkiye’de konut almak isteyen yerli konukların faiz artışı beklentisini hep ayakta tutuyor. Konut kredilerinin artacağına inanan vatandaş sayısı oldukça fazla. Buna birde bu karmaşanın finans dengesini bozacak olması ve işsizliğin yükseleceği endişeleri eklenince konut satışlarında bir sıkışma kaçınılmaz oluyor.

 

Raporda ayrıca Türk müteahhitlerin yurt dışı çalışmalarında 6 aylık bir sürede 116 proje üstlendiği bildirildi. 33 ülkede yaklaşık 10 milyar dolara yaklaşan bu hacmin en büyük dilimleri, Katar, Cezayir, Irak, Türkmenistan ve Libya’ya ait olduğu sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir