Yeni Havalimanı İnşaatı 17 Haziran’da Başlıyor

İstanbul’da 3. Havalimanı için ilk adım temel atma ile 17 Haziran 2014’te başlıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre İstanbul’da 3 havalimanı projesi için 17 Haziran 2014’te temel atılacak. “bir an önce bitmesi için seferberlik ilan edilmesi gerekiyor” açıklamasını yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 3. Havalimanı için geri sayımın başladığını belirtti.

Cumhuriyet Tarihinin en büyük projesi olarak kabul edilen 3 havaalanı 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Şimdiden 100 bin kişi için istihdam sağlayacağı ön görülen 3. Havaalanın inşaatı gelecek ay başlıyor. Havalimanının inşaatının tamamlanması ve çalışmaya başlaması sonucunda İstanbul’un önemli bir finans merkezi olacağı vurgusunu yapan Şimşek, birçok ülkeden uçuş talebi alındığını bildirdi.

Başta havacılık ve turizm sektörü için büyük önem taşıyan 3. Havaalanı, finans, gayrimenkul gibi birçok sektörü de olumlu etkileyecek.

3. havalimanında dikkat çeken bir detay ise büyük uçakların iniş ve kalkışları için 4 km uzunluğunda 6 adet pistin yer alacak olması. Söz konusu pistler ile en büyük yolcu uçakları da alana kolayca iniş sağlayacak.

Verilen bilgilere göre 10 milyar 247 euro maliyetle sonuçlanacak olan proje 3 etaptan oluşuyor. İlk etabın Ekim 2016’da tamamlanması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir