Devlet Ev Sahibi Olmayı Destekleyecek

1041

Konut Hesabı Uygulaması

Ekonomi bakanı Mehmet Şimşek; evi olmayan Türk vatandaşlarının ev sahibi olmalarını kolaylaştıracak yeni bir uygulama geliştirdiklerini ve bu projede son adıma gelindiğini duyurdu.

Yeni hükümetin eylem planında 3 ay içerisinde gerçekleştirilecekler arasında yer alan Konut Hesabı uygulamasının yürürlüğe konulması için çalışmalara devam edildiğini açıkladı.

Peki Konut Hesabı uygulaması nedir nasıl çalışır ?

Konut hesabı uygulamasından yararlanabilmek için ilk şart Türk vatandaşı olmak.

Tabi bir eve sahip olmamanız gerekiyor. Çünkü bu uygulama evi olmayanları ev sahibi yapmayı amaçlıyor. Konut hesabı uygulamasından yararlanabilmek için mevduat ve katılım bankalarında konut hesabı açmanız ve konutu alacağınız tarihe kadar en az 3 yıl düzenli ödeme yapmanız gerekiyor.

Peki ne kadar ödeme yapmak gerekiyor Devlet katkısı ne kadar olacak ?

Bankaya 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapılması şart. Devlet katkısı en fazla 15 bin TL olabiliyor. Hesabı ise şu şekilde; 3 yıl boyunca düzenli ödediğiniz katkılar ev alacağınız tarihte hesaplamaya giriyor. Biriken toplam paranızın %20’si kadar devlet size aynı banka kanalı ile ödeme yapıyor. Siz 100 bin TL biriktirdiniz diyelim. Bunun %20 ‘si  20 bin TL ediyor. Ama bu uygulamada alınabilecek maksimum katkı 15 BİN TL .

Eylem planında bu 15 bin TL olan katkı payının her yıl artabileceği de öngörüler arasında. Yani bu yıl 15 bin TL iken seneye bu rakam yeni bir düzenleme ile 17 bin TL olabilir. Şu an için geçerli olan devletin size 15 bin TL maksimum pay vereceği yönde. Burada şu ortaya çıkıyor. 15 bin TL ne işe yarar peşinat bile yapamayız diyenler vardır. Bunu böyle düşünmemek gerek. Siz bir hesapta birikiminizi yapmaya başlayın. En kötü senaryoda bile hiç olmazsa tapu masrafınız çıkmış olacaktır. Uygulama bu yıl başlayacağı için ilk devlet katkısı ödemeleri 2019 yılı içerisinde olacak. Tabi 3 yılda ne kadar biriktirebilirsiniz bu sizin bütçeniz ile ilgili.

 

Yazar Yorumu: Bu tür katkılar şu az geliyor olabilir. Fakat bunları başlangıç olarak görmek gerek. Ve bu tür uygulamalar sosyal hizmet sınıfına girmektedir. Bunların bir çok alanda çoğalarak yer alması gerekiyor. Bu devirde kimse kimseye 15 bin TL vermez. Bu iyi bir rakam. Ev alacağınız zaman bu rakamı cebinizden düştüğünüzde bu para ile bir çok gereksiniminizi karşılayabilirsiniz.

Cevap Ver