Fikirtepe’de Protestolu Gün

470

Fikirtepe’de tepenin en uç noktasında ki görkemli satış ofisiyle dikkat çeken inşaat firması bugün protesto edildi. Mandıra caddesindeki malum firmanın önünde toplanan Fikirtepe’liler pankartlar açarak bir süre protesto gösterisinde bulundurlar.

İddiaya göre inşaat firması arsa sahiplerinin evlerini yıkıp yenisi yapmadı. İşin özüde bu değil mi ? Eskiyi yıkarsın yenisi yaparsın ve hak sahiplerine hakkı ne ise verirsin. Bu ilk temel şart. Arsa sahipleri bu temel şartın yerine getirilmediğini iddia ediyorlar.

Durum böyle olunca bazı arsa sahipleri sözleşmelerini fesh etmişler. İşin enteresan tarafı inşaat firması bu fesh etmelere herhangi bir cevap vermemiş henüz. Protesto eden grubun adına açıklama yapan Avukat Songül Güler, davaların açılacağını belirtti.

Bu tür olaylarda davalar mutlaka olacaktır ve çokta uzun sürüyor. Ama kötü tarafı bu tür yenileme işlemlerinde tapu dairesine gidip eve şerh konuluyor. Bu şerh sonucunda yıkılan evin sahibi yani arsa maliki şerhten ötürü başka inşaat firması ile anlaşamıyor. Şeh-rhten ötürü yeni firma ile anlaşamayan arsa malikinin durumu ortada kalıyor. Yıkılan ev yıkıldığı ile kalıyor ve başka bir firma bu durumu çözmek isteyip işi üstlenmek istese bile yapamıyor. Şerh buna engel oluyor. Tabi yine evini umutlarla firmalara emanet eden vatandaşlar, aileler ortada çaresiz kalıyor. Şimdi mahkeme sürecinin tamamlanmasını beklemeden bu bölgenin sorumluluğunu bir başka firmaya verilebilmesi için şerhin kaldırılması gerekiyor. Umudumuz bu yönde umarım kimse çaresiz ortada kalmaz.

Cevap Ver