Rus Krizi İnşaat Sektörünü Etkilemedi

1052
Esenyurt'ta Ruhsat Sorunu çözüldü
Esenyurt'ta Ruhsat Sorunu çözüldü

Uçak krizi sonrası bir çok alanda ekonomik anlamda etkilenen ilişkiler Rus vatandaşların Türkiye’de konut sahibi olmalarına engel olamadı. Ruslar aynı ivme ile ev almaya devam ediyorlar. Krizden 185 Milyon Dolar değerinde satış yapılan Ruslara, krizden sonrada 11 milyon Dolarlık satış yapıldı. Ekonomik anlamda en çok etkilenen sektör ise gıda sektörü oldu.

Buna rağmen Rusya yaptırımlaını sürdürüyor. Türk müteahhitler Rusya’da ciddi projeler üretirken kriz sonrası bunların tümü yasaklandı. Özellikle hak-ediş modelinde özel sektöre iş yapan Türk müteahhitler alacakları konusunda şu an belirsizlik içerisinde.

Türk Müteahhitler birliği başkanı Mithat Yenigün (TMB) verdiği bir demeçte Rusya’daki Türklere büyük zorlukların çıkartıldığını beyan etti. Turist vizesi ile çalışan Türklere sürekli vize ve kimlik sorgulandığı, bununda işleri yavaşlattığı bildirildi. Gümrükten gelen malların geçişlerde zorlandığı ve bazı projelerinde askıya alındığına dair bilgiler verdi.

Şu anda Rusya sınırında bekleyen binlerce tır bulunuyor. Tırların gümrüklerde beklemesinin faturası ise oldukça ağır. Her tır ortalama 50 60 bin dolar maliyet oluşturuyor.

Cevap Ver