Yerli Rüzgar Santrali Terkos’ta

991

Yerli Rüzgar Santrali

Tübitak ve Enerji Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü proje Miili Rüzgar Santrali ( Milres) artık bitmek üzere. Prototip türbin Terkos gölü civarına kuruluyor. Gücü 500 KW olan türbin tüm testlerinden sonra ticarileşecek. Prototipin yakınında bulunan şebekeye bağlanması için EPDK başkanlığına başvuru yapıldı.

Projenin bir sonraki hedefi 2,5 MW gücüne sahip santraller üretebilmek. Uzun dönemde ise 40 GigaWatt güce sahip santraller kurulması hedefleniyor. Bu güce sahip santraller için 40 milyar $ kaynak gerekiyor. Yerli santral ile bu 40 milyar doların %25i yani 10 milyar doları ülke olarak kasamızda kalacak.

 

Rüzgar santralleri Türkiye için olmazsa olmaz enerji kaynaklarından biri. Bu doğal enerjiyi kullanan çevreci enerji kaynakları için Türkiye’de oldukça fazla uygun bölge var. Elektrik üretebilmek için ciddi anlamda para ve kaynak harcıyoruz. Hidroelektrik Santraller (HES) , Termik Santraller, adı sıkça geçmeye başlayan Nükleer Santraller ve en acı verenlerinden biri olan ; yurtdışından satın aldığımız doğal gazı yakarak elde ettiğimiz elektrik.

 

Coğrafyamız bu kadar elverişli iken rüzgar santralerinin çok daha yoğun kullanılması gerekiyor. Umarım bu proje daha da gelişir ve doğal enerji kaynaklarımızı daha verimli kullanabiliriz.

Cevap Ver